Tisíc a jedna podoba lásky

Tisíc a jedna podoba lásky

Lásku mnozí z nás považují za smysl svého života, bez lásky jakoby naše bytí ztrácelo své opodstatnění. Nejednou už jsme slyšeli od svého partnera ta dvě kouzelná slovíčka "Miluji tě" a nejednou také vycházela z našich úst. Přáli jsme si splynout v jednu bytost na psychické i fyzické úrovni a možná se někomu z nás podařilo tento prchavý okamžik skutečně zažít.

Zamysleli jsme se však někdy poctivě nad tím, co pro nás slovo "milovat" vlastně ve skutečnosti znamená? Zkusili jsme onen na první pohled nepostižitelný pocit zachytit do sítě slov?

Claude Roy ve své knize Le Verbe aimer (Sloveso milovat) nabízí různá podobenství lásky. Když řeknu "Miluji tě", může to znamenat:

Toužím si sám sobě dokázat, že existuji, když projevím své city.

Potřebuji znovu nalézt svou matku/otce, tedy někoho, kdo by o mně pečoval, a ty se mi právě k tomu hodíš.

Potřebuji nalézt záminku, abych se mohl dojímat, přivádět se do vytržení, strašlivě trpět, báječně si užívat, a tou záminkou můžeš být ty.

Toužím tě hladit, dotýkat se tě, poskytovat ti rozkoš a totéž očekávám od tebe.

Rád bych investoval, a tak do tebe vložím kapitál citu, péče a peněz, který mi ponese úroky.

Toužím si potvrdit vlastní hodnotu tvou láskou.

Chci, abys mně spoutal(a), zničil(a), ponížil(a), protože mě unavuje být sám sebou. Nebo naopak toužím ublížit tobě, abych si dodal(a) sebevědomí a ujistil(a) se o své moci.

Potřebuji nějakého partnera nebo společníka, hodlám uzavřít obchod. Já ti nabízím toto, ty mi za to dáš tamto, takže si můžeme plácnout.

Když tě budu moci slepě zbožňovat, nebudu se muset zabývat vlastnímu komplexy méněcennosti a překonávat své vlastní chyby.

Nemám rád mytí nádobí a večery o samotě, takže ty tu budeš se mnou. Nutně potřebuji někoho, abych ho mučil a aby on mučil mě - staň se mi v tom partnerem.

Může to také znamenat, že ten, který říká "miluji tě", vás má opravdu rád.

Láska je svět sám pro sebe, má mnoho tváří i řečí. Která z nich je ta vaše?

 

Komentáře

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni

Mohlo by vás také zajímat