Mohlo by vás také zajímat
Sedm tváří lásky

Sedm tváří lásky

Schopnost milovat je nám přirozená, nějakým způsobem to umíme, i když ne úplně rozumíme tomu, co to vlastně znamená. Čím to, že se nám to daří tak málo často a jen za specifických podmínek?

Mám rád havajský šamanismus. Havajci totiž byli a jsou opravdovými mistry v umění milovat. Jejich moudrost v sobě spojuje moudrost všemožných tradic a je otevřená všemu novému. Přitom jsou naprostými životními praktiky, dávají jasný návod, jak žít život v lásce. Součástí jejich učení je sedm principů, které v našem životě působí. Když si tyto principy uvědomíme a začneme podle nich žít, náš život bude jiný.

A o jaké principy že se jedná?

1. Svět je takový, jaký si myslíte, že je.

Pokud existuje svět, který je nezávislý na našem vnímání a myšlení, jak bychom se o něm mohli dozvědět? Vše, v co věříme, je zabarveno našimi zkušenostmi a přesvědčeními. Náš svět je odrazem nás samých. Když si toto uvědomíme, začneme být citliví ke své vnitřní pravdě, začneme respektovat, že pravda druhých může být odlišná. A přesto budeme vědět, že se všechny tyto pravdy spojují v jedné realitě.

2. Neexistují žádná omezení.

Tento princip zní zprvu trochu podezřele, neboť v běžném životě na omezení narážíme na každém kroku. Co tedy ve skutečnosti znamená? Náš svět neexistuje nezávisle na naší mysli, jsme s ním nerozlučně propojení. Jsme součástí nekonečného celku, který se odráží i v nás a dává nám nekonečné možnosti. Cokoli se změní v nás, ovlivní celek, cokoli se změní v celku, bude mít zpětně vliv na nás. Nejsme oddělení. Když toto opravdu prožijeme, do našeho života vstoupí skutečná svoboda. Zralá svoboda, která ví, že cokoli změníme, bude mít vliv na celý svět, a proto bude konat vědomě a se zodpovědností.

3. Energie proudí tam, kam míří pozornost.

Kdybychom žili neustále jen bez omezení, žádná z oněch nekonečných možností by se nikdy nerealizovala, v našem životě by se nikdy nic nestalo. Naše pozornost je nástrojem, který nám umožňuje si v tomto světě nekonečných možností vybírat. Cokoli, na co zaměříme pozornost, začne nabývat na síle a začne to být v našem životě víc a víc přítomné. Přináší to do našeho života kvality tvořivosti a vůle.

4. Okamžik síly je v přítomnosti. 

Nemůžeme působit na minulost nebo na budoucnost, můžeme působit jedině v přítomném okamžiku. Stejně tak nemůže minulost ani budoucnost působit na nás, působí na nás jedině naše přesvědčení, které si na základě nich neseme a kterým v přítomnosti věnujeme pozornost, ať už vědomě či nevědomě. Bdělá přítomnost je kvalita, která v našem životě otevírá nové možnosti, vrací nám moc nad svým životem a umožňuje nám rozvíjet svobodu.

5. Milovat znamená sdílet své štěstí.

Havajci mají na lásku velice nekomplikovaný pohled, který krásně vyjadřují v samotném slově aloha. To slovo se skládá ze slov alo, což znamená sdílet přítomnou zkušenost tady a teď, a oha, které značí náklonnost či radost. Podle nich tedy milujeme tehdy, pokud jsme schopní být v přítomnosti někoho či něčeho šťastní a své štěstí sdílet. Uznat to a přijmout to s otevřeným srdcem, ať už jde o cokoli. Tento princip vnáší do našich životů kvality radosti a soucitu.

6. Všechna síla vychází z nitra.

Vzhledem k tomu, že zdroj síly ve vesmíru je nekonečný a celý vesmír je nedílně propojený v jednotě, pak v každém místě je přítomna veškerá síla celku. Opravdová síla vychází z toho, že se propojíme s celkem a začneme s ním žít v souladu. Začneme vnímat, že jsme jeho součástí. Přestaneme pak nevědomě přisuzovat autoritu vnějším věcem a druhým lidem, spojíme se s vlastní autoritou, to jest se schopností být autorem, tvůrcem vlastní zkušenosti.

7. Měřítkem pravdy je účinnost. 

Abychom poznali, jestli to, co děláme, přináší opravdu to, po čem toužíme, je třeba sledovat zpětnou vazbu. Je třeba poznat, jestli se ke kýženému stavu blížíme, je třeba poznat, jestli tam už náhodou nejsme. Pokud se něco osvědčí, můžeme to dále rozvíjet a víme, že nás to vede k cíli, pokud se ukáže, že to nefunguje, zkusme něco jiného. Následování tohoto principu nás vede k dokonalosti a pochopení toho, co je pro nás skutečně dobro.

 

Jiří Kysilka

Komentáře

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni

Mohlo by vás také zajímat