Mohlo by vás také zajímat
Když odchod nebolí

Foto: Lenka Hatašová, ...miracles on my way...

Když odchod nebolí

Tento článek věnuji jedné úžasné dámě, která změnila můj život. Jsem vděčná a z celého srdce děkuji.

Rozchody bývají bolestné, plné emocí, zášti, manipulace a výčitek. Není důležité, zda se jedná o rozchod partnerský, pracovní, kamarádský či jakýkoliv jiný. Podstata je stejná. A je jen na nás, zda se necháme strhnout těmito negativními emocemi. Nebo jestli přijmeme nevyhnutelné a projdeme rozchodem v upřímnosti a lásce. Teď už vím, že to jde.

I rozchod může být krásný.

Na odchod jsem se připravovala čtyři roky. Už několikrát se to nezdařilo, vždy byla nalezena cestička, jak obejít nevyhnutelné. Tentokrát to ale bylo jiné. Rozhodnutí jsem přijala pevně a bez dlouhého přemýšlení. Věděla jsem, že to jednou přijde a že ten čas nastal právě teď. Přesto mě prostoupil smutek. Měla jsem opustit svou Učitelku. Osobu, která změnila můj život. V tu chvíli jakoby mi proběhlo hlavou celých 13 let strávených na univerzitě. Vzpomněla jsem si na naše první setkání. Vybavila si i své bakalářské státnice, které bych s jistotou neudělala, pokud bych v komisi neměla právě ji. Anebo právě naopak.

Překážky (ne)existují

Až do svých bakalářských státnic jsem byla průměrnou studentkou bez jakékoliv motivace. Nikdy jsem nepatřila mezi premianty třídy, netušila jsem, co by na tom mělo být tak skvělého. Studiem jsem jen proplouvala. Možná právě proto mi do života vstoupila tato úžasná dáma. Místo toho, aby mě vyhodila od státnic, dala mi šanci a tím změnila celý můj dosavadní život. Dva roky poté jsem nastoupila na doktorské studium. A jediné, co se za tu dobu změnilo, byl můj přístup. Dělala jsem, co mě baví a naplňuje. Neexistovaly žádné překážky.

Oficiálně byla má šance na přijetí na doktorát téměř nulová. Ale mé zaujetí a nadšení bylo tak veliké, že jsem si žádnou z překážek nepřipouštěla. A cesta otevřela. Nezalekla jsem se ani své hrůzy mluvit před skupinou více než tří lidí. Před svou první výukou jsem byla strachy bez sebe, ale zvládla jsem to. A každá další hodina byla uvolněnější a uvolněnější. Postupně jsem si učení zamilovala. Nepřekonatelnost této překážky se rozplynula. Z průměrné studentky se stal skvělý pedagog. Od té doby věřím, že pokud se člověk pro něco nadchne, dokáže cokoliv. Překážky pro mne v tu chvíli neexistovaly. A co neexistuje, to nám nemůže zabránit v naší cestě.

Den změny

To ráno jsem bez přemýšlení vešla do dveří. Byla jsem si naprosto vědomá toho, co je třeba. Žádné výmluvy, omluvy ani dlouhé vysvětlování neměly smysl. Jednoduše odcházím. V prvním okamžiku sice přišla útočná odpověď (jelikož nejlepší obranou je přeci útok), že pak už není cesta zpátky. Ale to vše se během chvíle rozplynulo. V zápětí jsme měly obě slzy v očích a usmívaly se nad vzpomínkou na mé začátky. V ten moment jsem si uvědomila, že vůbec nejde o to, zda opustím školu a své zaměstnání. Ale že opouštím svou učitelku. Pokud by šlo jen o práci, odešla bych asi už dávno. Nedokázala jsem ale přetrhnout to neviditelné spojení mezi žákem a učitelem.

Upřímnost a laskavost

Nedalo mi to a vyhledala jsem téměř 9 let starý email, který jsem jí s vděčností kdysi zaslala. Při čtení se mi oči zalily slzami. Už tenkrát jsem byla vděčná. Věděla jsem, že ten moment u státnic byl má důležitá životní křižovatka. A tak jsem děkovala za vstřícný přístup, motivaci a otevřené dveře. V době, ve které se z univerzit často staly jen stroje na tituly, je laskavý přístup jedinečný. A o to vzácnější. S poděkováním jsem jí tuto vzpomínkovou zprávu přeposlala.

Teď, když se potkáme, máme obě v očích radost. Není tam ani náznak rozladěnosti, ukřivděnosti ani zášti. Možná právě ve chvíli loučení, jsem se od ní naučila to úplně nejdůležitější. Už vím, že loučení může být krásné. A že přesně takto mohou fungovat všechny rozchody a změny. Stačí jen skutečná upřímnost a laskavý přístup. Není čeho se bát.

A tak jsem dnes šťastná a nesmírně vděčná, že jsem tuto profesorku na své cestě životem potkala.

Komentáře

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni

Mohlo by vás také zajímat