Dobří lidé odhalují v lidech dobro

Foto: Thomas8047, flickr.com

Dobří lidé odhalují v lidech dobro

Kdysi někdo napsal: „Dobří lidé odhalují v lidech dobro“.

Rád bych se zmínil o tom, jak důležité je obklopovat se pozitivními lidmi. Lidé, se kterými žijeme, ti, se kterými trávíme více času, ale i ti, se kterými se často setkáváme, nás ovlivňují. Formují nás a utváří naše myšlenky a chování. Mnohdy si to ale neuvědomujeme, třeba jen z toho důvodu, že vztah je již zaběhnutý v určitých kolejích a stal se rutinou.

Měli bychom si uvědomit, že okolí je naším zrcadlem. Nasáváme energii ostatních lidí a pokud se musíme stýkat (např. v zaměstnání) s tzv. „toxickými“ osobami, nepodléhejme jejich negativitě a omezme kontakt s nimi na nezbytně nutnou dobu. Kdo má strach ze změny a nejde odvážně za svým snem, kdo nenaslouchá tomu, co chceme říci, není ten vhodný. Měli bychom se stát částečně sobečtí a uvědomit si, co nám daný vztah přináší, čím nás obohacuje, inspiruje a jaká je v něm naše role. Je to systematická práce na nás samotných.

Nalézt pozitivní osoby není těžké. Pozitivní člověk může být někdo, kdo je empatický, laskavý, soucitný, kdo vidí naše silné stránky tam, kde je my sami nevidíme. Někdo, kdo má otevřenou mysl, kdo nás inspiruje, kdo je moudrý a dokáže nás podpořit, když se necítíme dobře. To je ten pravý.

Když trávíme čas s pozitivními lidmi, hranice našich možností se rozšiřují a následně přijímáme nové nápady a nové možnosti.

Jsou to všichni ti, se kterými se cítíme dobře a s nimiž můžeme být sami sebou.

 

~  Martin Jan Šverma
www.ipsychoterapie.cz

Komentáře

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni

Mohlo by vás také zajímat